Jaki wybrać obiektyw do fotografii motoryzacyjnej?

Zrobienie dobrego zdjęcia samochodu to wbrew pozorom nie takie łatwe zadanie. Wiele zależy od Twojej wyobraźni, sposobu kadrowania, pomysłów na sesję, pory dnia czy samego samochodu.


Na te rzeczy masz bezpośredni wpływ i możesz je dynamicznie zmieniać w trakcie robienia zdjęć, ale jeśli na sesje weźmiesz zły obiektyw, to nawet najlepsza miejscówka i najwspanialszy wóz nie obronią Twoich zdjęć.

OGNISKOWA

Po pierwsze – ogniskowa. Używanie obiektywu szerokokątnego jest kuszące, można łatwo zrobić zdjęcie wnętrza, nie trzeba wiele chodzić, żeby zrobić zdjęcie sylwetki samochodu. Niestety, takie obiektywy mocno deformują geometrię wozu. Linie, które są proste w rzeczywistości wychodzą zagięte na zdjęciach. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się obiektywy z dłuższą ogniskową, nawet rzędu 200 – 300 mm. Możliwe jest wtedy uchwycenie ciekawej, niezaburzonej perspektywy. Łatwiej również zrobić zdjęcia w ruchu – nie trzeba podchodzić blisko pędzącego pojazdu..

JAKOŚĆ OBIEKTYWU

Druga kwestia to jasność obiektywu. Tu wiele zależy od pory dnia i rodzaju zdjęć. Jasnym obiektywem o przesłonie rzędu f1. 4 – 2. 0 trudno będzie zrobić ostre zdjęcie całego auta. Ze względu na małą głębię ostrości i duże gabaryty fotografowanego obiektu niektóre fragmenty mogą nie zmieścić się w zakresie ostrości. Jasne obiektywy za to świetnie sprawdzą się do fotografowania detali. Nocna sesja z kolei wymaga pójścia na kompromis i czasem konieczne jest wykorzystanie pełnego otworu przesłony.
Co zatem zabrać? Plan minimum to obiektyw o długiej ogniskowej. Jako drugi warto zabrać jasny obiektyw do uchwycenia detali.