Sprzęt fotograficzny: Statywy

Ciekawy kadr, oryginalna kompozycja – oto podstawy udanego zdjęcia. Ważne są jednak i sprawy techniczne, w tym przede wszystkim ostrość.

Zdjęcia wykonywane z ręki, dzięki stabilizatorowi obrazu, mogą być udane i odpowiednio ostre, jednak w bardziej wymagających warunkach trzeba się asekurować specjalnym sprzętem. A w trosce o wysoką jakość i ostrość obrazu warto wykorzystać popularny statyw.

Jaki statyw do aparatu wybrać?

Dobry statyw pozwala na umocowanie aparatu w odpowiedniej pozycji, dzięki czemu można fotografować nawet wtedy, gdy czas naświetlenia jest bardzo długi. Statywy chętnie wykorzystuje się w studiach fotograficznych oraz w podróży. Nowe modele statywów są lekkie i pozwalają na szybkie składanie i rozkładanie ich w razie konieczności. Dość drogi, za to trwały i lekki jest statyw wykonany z włókna węglowego. To inwestycja, która się opłaca, zwłaszcza tym osobom, które najczęściej wykonują zdjęcia w czasie podróży.
Oprócz rozkładanych, wysokich statywów na rynku fotograficznym można znaleźć i inne sprzęty, które w powodzeniem mogą zastąpić taką tradycyjną „podporę” na aparat.

Alternatywa dla tradycyjnych statywów

Alternatywą dla tradycyjnych statywów mogą być małe statywy stolikowe, tworzone głównie z myślą o posiadaczach aparatów kompaktowych oraz statywy jednonożne, dobrze sprawdzające się w czasie wykonywania zdjęć w bardziej zatłoczonych miejscach.